Dodano przez admin dnia 23 marca 2017

zagrożenie spowodowane związkami toksycznymi

95Zagrożenie spowodowane związkami toksycznymi Poważnym zagrożeniem dla życia a także zdrowia ludzi w czasie płomieni, są powstające toksyczne opary, gazy, pyły, które wydzielają się w dużej wielkości w okresie płomieni. Obok dwutlenku węgla a także tlenku węgla są to: tlenek siarki, pięciotlenek fosforu, tleni azotu, pary cyjanowodoru, chlorowodorów i również siarkowodorów. Substancje te zazwyczaj poprzez układ oddechowy dostają się do organizmu człeka wywołując zatrucia, a przy znaczących stężeniach śmierć. Niektóre substancje tworzą natychmiast pozostałe potrafią wywołać objawy zatrucia nawet z kilkugodzinnym opóźnieniem.

Ze powodu na zajęcie trucizny dzielimy na: trucizny o oddziaływaniu duszącym- są to związki które blokują drogi do przenoszenia powietrza z płuc do tkanek albo działają porażająco na ośrodek oddechowy umiejscowiony w mózgu. trucizny o funkcjonowaniu narkotycznym- to substancje które funkcjonują w szczególności na układ nerwowy. trucizny o działaniu drażniącym- powodują zmiany zapalne bezpośrednio w terytorium funkcjonowania . Substancje toksyczne mogą przedostawać się do organizmu człowieka przez drogi oddechowe, przewód pokarmowy a także skórę. Energiczność działania trucizny zależy od stanu w którym się znajduje. Najszybciej działają trucizny w stanie gazowym, wolniej te które znajdują się w stanie ciekłym, a najwolniej w stanie stałym. W okresie działalności gaśniczo-ratunkowej zastosowanie wody oraz piany powoduje zmniejszenie stężenia związków toksycznych.

Post a Comment

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>