Dodano przez admin dnia 30 marca 2017

wady wody jako środka gaśniczego

pa5Wady wody jako środka gaśniczego Poza zaletami, woda, jako środek gaśniczy, zawiera zarówno wady. Wchodzi ona w reakcje chemiczne z niektórymi ciałami, w efekcie, czego mogą powstawać palne oraz wybuchowe gazy lub też proces chemiczny przebiega z wydzielaniem wielkiej liczby ciepła. W taki sposób reagują na zetknięcie z wodą np. sód, potas, wapń, które rozkładając wodę wiążą się z wchodzącym w jej skład tlenem oraz zapalają się. Powstały w tej reakcji wolny wodór tworzy z tlenem zawartym w powietrzu mieszaninę wybuchową. Tak zwane węgliki, tj. związki metali z węglem, w połączeniu z wodą wydzielają palne a także wybuchowe gazy: acetylen z karbidu, matan z węgliku glinu itp.

Materiały palące się w dużej temperaturze, jak magnez, elektron, glin, rozkładają wodę, tworząc wybuchowe mieszaniny. Kolejną wadą wody jako środka gaśniczego potrafi być trudność ugaszania strumieniem wody płynnych zasobów palnych, które są lżejsze od wody plus nie rozpuszczają się w niej. Do takich płynów przynależą między pozostałymi benzyna, nafta, ropa naftowa itp.. Trudność ta polega na niedostatecznym oziębianiu i wspomaganiu izolującym wody, ponieważ płonące płyny, jako lżejsze od wody, utrzymują się na jej powierzchni, przez co nie oziębiają się a także nie tracą kontaktu z powietrzem. Zagrożenie stosowania wody w postaci zwartych strumieni do gaszenia takich także płynów polega zarówno i również na tym, iż strumień wody powinien rozrzucić palącą się ciecz i w ten sposób przyczynić się do dalszego rozchodzenia się płomienia. 

Post a Comment

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>