Dodano przez admin dnia 14 października 2016

trudna akcja w czasie mrozu

wv3Trudna akcje w okresie mrozu Nurt jest bystry, woda przynosi z sobą olbrzymie kry lodowe grubości do kilkudziesięciu centymetrów. Mróz sięga minus 15 stopni. Lider płynie pierwszą amfibią; ubezpiecza go druga. Po ponad 2 kilometrach od miejsca zejścia w wodę- dowódca odbiera sygnał radiowy – bywa akcja, druga amfibia unieruchomiona. Tak więc, zostaje sam. Nie zawraca. Przekazuje zaledwie polecenie: ratuj się sam, próbuj usunąć awarię! Obserwuje ją przez chwilę. Bezwładne pudło nie zawiera sterowności, znosi je woda. W końcowej chwili przed straceniem amfibii z oczu dostrzega, że zatrzymała się, oparta rufą o wystające z wody korony drzew. Dowódca płynie na przekór zasadom asekuracji na wodach, bez ubezpieczenia. Tam w ciemności oczekują pomocy zagrożeni, zmarznięci mieszkańcy… Może się uda! Przed nimi pierwsze zabudowania. Na dachach kilka osób. Czekają na ratunek już od 3 dni. Witają ochotników wyciągają do nich ręce Opuszczają małe dzieci na sznurach, linkach wiązanych do kominów. Wiele obywateli nic chce się ewakuować, wierzą, że uda im się przetrwać.

Dowódca uzyskuje informację przez radiostację, iż drużyna uszkodzonej amfibii czuje się odpowiednio, iż ludzie rozgrzewają się. Późno w nocy wracają z grupą dwudziestu kilku uratowanych ludzi. Zbliżają się do lądu, ale nie potrafią trafić w to miejsce, z którego wypłynęli, Woda przynosi fragmenty obiektów, pnie drzew i krę lodową. Wszystko to obija się o burty amfibii, spycha ją z szkolenia. Prawie pół kilometra od brzegu rozlewiska lider stwierdza, że jego pojazd został uszkodzony Porwane zostały przewody hamulcowe, przewody do pompowania kół. Dopóki amfibia jest na wodzie uszkodzenia nie są groźne. Silnik funkcjonuje równo. Wychodzą na brzeg. Obywatele dziękują, nieomal całują po rękach. Taka wdzięczność rozgrzewa. Są potwornie zmęczeni, zmarznięci, ale należy także jeszcze doprowadzić do pełnej gotowości obie amfibie.

Post a Comment

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>