Dodano przez admin dnia 14 grudnia 2015

taktyka gaszenia pożarów leśnych

oak12Taktyka gaszenia płomieni leśnych GASZENIE Pożóg PODZIEMNYCH . Ich likwidacja polega na izolowaniu obszaru palącego się przez okopanie dookoła rowem. Rów winien przecinać pokład torfu aż do gleby mineralnej lub sięgać dość niżej poziomu wody gruntowej. Szerokość rowu powinna wynosić przynajmniej 1 metr w elementów dolnej. Nachylenie skarp rowu powinno wynosić ponad 120o w odniesieniu do poziomu dna. W miarę możności skarpę od strony przeciwległej do płomieni należy obsypywać piaskiem. Małe pożary podziemne możemy ugasić przez odkopanie [otwarcie] i również zalanie poszczególnych ognisk pożaru wodą z pomp pożarniczych. GASZENIE Płomieni PRZYZIEMNYCH. Leśne pożary przyziemne najczęściej likwiduje się przez lokalizację i również tłumienie. Lokalizacja polega na okopywaniu do gleby mineralnej rowkiem szerokości ok. 1 m. palącej się powierzchni. Mniej pracochłonnym metodą może być oborywanie pługiem. Tłumienie przygotowują rozstawieni dookoła pożaru ludzie, jacy za poradą łopat, tłumić lub świeżo ułamanych gałęzi zbijają ogień a także zasypują pojedyncze ogniska płomieni.

W zderzeniu gdy pożar rozprzestrzenia się szybko plus intensywnie, główny wysiłek gaszących należy skierować na czoło pożaru. Sposób tłumienia polega na otoczeniu palącej się powierzchni pasem przekopanym do gleby mineralnej. Gaszący powinni przekopać przed czołem płomieni równoległy pas szerokości 2 do 5 m. i również pozostać za nim jako ubezpieczenie. W razie możliwości skorzystania z wody należy posługiwać się hydronetkami albo wiadrami. Przy korzystaniu z motopomp lub autopomp pożarniczych zaleca się wykorzystywanie wodnych prądów rozpylonych. Unikalne rezultaty niż gaszenie wodą uzyskuje się przy zastosowaniu piany. Pianę można stosować do bezpośredniego ugaszania płomieni, przez skierowanie prądu gaśniczego na palące się materiały, bądź pośrednio przez pokrywanie przed frontem zbliżającego się pożaru powierzchni leśnej w postaci pasa szerokości ponad 1m. . Na ugaszenie za radą piany 1 m2 pożaru przyziemnego potrzeba przeciętnie do 5 litrów wody oraz do 0,5 l środka pianotwórczego. GASZENIE Płomieni WIERZCHOŁKOWEGO.

Pożar leśny wierzchołkowy likwiduje bądź przez bezpośrednią lokalizację, bądź przez ograniczenie go do fazy pożaru przyziemnego, a następnie lokalizację plus gaszenie. Bezpośredniej umiejscowienia dokonuje się przez wycięcie pasa drzew szerokości 50 do 100 m. albo za wsparciem detonacji materiału wybuchowego ułożonego równolegle do czoła płomieni. Ograniczenia pożaru wierzchołkowego do płomieni przyziemnego dokonuje się za wsparciem przeciwognia lub wypalenia pasów runa oraz poszycia leśnego. Odpowiednią chwilę wycięcia pasa drzew zależy od stulecia drzewostanu , jego zawartości oraz liczby mieszkańców oraz liczby asortymentu. W drzewostanie starym [ III, IV klasa stulecia, 40 do 80 lat] pas szerokości 50 m. oraz długości 200 m. grupa 16 ludzi zaopatrzona w 8 pił motorowych oraz siekiery potrafi być w stanie wyciąć w ciągu 60 do 80 minut. Drzewa należy zwalać w stronę pożaru. 

Post a Comment

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>