Dodano przez admin dnia 29 maja 2016

substancje niebezpieczne w ratownictwie medycznym

ukr14Substancje groźne w ratownictwie medycznym W trakcie bezpośredniego kontaktu ze skórą nieliczne substancje chemiczne mogą niszczyć jej warstwę ochronną, powodować wysuszenie, chropowatość i również owrzodzenie. Stan taki określa się jako wyprysk z podrażnienia lub wyprysk toksyczny. Substancje, które powodują tę postać zmian chorobowych na skórze, na ogół nazywa się substancjami pierwotnie drażniącymi. Najistotniejsze substancje pierwotnie drażniące to zasady, kwasy, rozpuszczalniki organiczne, mydła oraz środki piorące. Następstwem funkcjonowania drażniącego gazów, pyłów lub par mieszanki chemicznych są zmiany zapalne w drogach oddechowych. Odczyny te obejmują rozmaite odcinki tras oddechowych oraz mogą występować z różną intensywnością. Gazy i pary takich substancji, jak fluorowodór, chlorowodór, amoniak, formaldehyd, kwas octowy wywołują w głównej mierze zmiany w górnych drogach oddechowych – w nosie, jamie nosowo-gardzielowej plus krtani.

Takie substancje, jak chlor, ditlenek siarki, trichlorek arsenu, trichlorek fosforu wywołują zmiany w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Pod wpływem działania drażniącego mieszanki chemicznych dochodzi do kaszlu a także kichania. Przy dużych stężeniach mieszanki może dochodzić do odruchowego skurczu nagłośni plus oskrzeli. Fosgen czy tlenki azotu wywołują zmiany bezpośrednio w tkance płucnej, mogące być przyczyną obrzęku płuc plus pojawienia się wysięku w pęcherzykach płucnych. Wysięk chciałby się pojawić bezpośrednio po narażeniu albo po upływie wielu godzin, tj. po czasie utajenia. Objawy kliniczne zatrucia to kaszel, sinica (objaw niedotlenienia) lecz także odkrztuszanie dużych liczby śluzu. Substancje działające drażniąco na układ oddechowy uszkadzają zarówno mechanizmy obronne tego układu, co prowadzi do obniżenia ochronności oraz zwiększa podatność na infekcje, astmę oraz rozedmę płuc.

Skutki działania mieszanki drażniących układ oddechowy zależą od kilku czynników, m.in. stężenia mieszanki, czasu trwania ekspozycji, wrażliwości osobniczej. Ważnym czynnikiem może być także sposób oddechu: przez usta lub przez nos. U osób narażonych przez dłuższy czas na substancje drażniące da się zaobserwować pojawienie się tolerancji na ich zajęcie. Jest to istotny kłopot w okoliczności, gdy zmysłem węchu nie stwierdza się obecności mieszanki drażniących na stanowisku czynności. Wynikiem funkcjonowania toksycznego mieszanki potrafią być również zmiany w narządach a także układach: w wątrobie, nerkach, układzie nerwowym, płucach, układzie krwiotwórczym. Zmiany te mogą ujawnić się z opóźnieniem w odniesieniu do działania narkotycznego, duszącego czy żrącego. Objawy występują po wielu albo kilkunastu czasie, a niekiedy po wielu albo kilkunastu dniach. 

Post a Comment

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>