Dodano przez admin dnia 16 lutego 2016

pomoc tonącemu z łodzi strażackiej

towers4Pomoc tonącemu z łodzi strażackiej Jeżeli dysponujemy łodziom, w szczególności, gdy wypadek obejmuje miejsce z dala od brzegu, to bez uszczerbku a także szybko potrafi być użyć łodzi w celowniku dopłynięcia do ratowanego. Do tonącego podpływamy podając mu dziób albo ewentualnie rufę łodzi. Często praktyczniej bywa podpłynąć dziobem, ponieważ dzięki temuż możemy obserwować tonącego. Nigdy nie wolno podpływać do niego bokiem ani podawać mu wiosła, albowiem finalizuje się to szczególnie wywróceniem łodzi. Tonący z reguły panikując chwyta się wszelkich przedmiotów będących w jego zasięgu, wciągając je do wody. Na rzece o ile to możliwe podpływamy poniżej ratowanego, ustawiając się dziobem pod prąd plus lekko promując czekamy, aż prąd zniesie ratowanego w pobliże łodzi. Należy uważać, żeby w momencie dopływania ratowanego do dziobu zrównać prędkość łodzi z prędkością znoszenia ratowanego. Jeżeli osoba, którą mamy ratować, nie reaguje na naszą pomoc, ratujemy ją bezpośrednio z wody.

W tym przykładzie opuszczamy łódź i również po uchwyceniu ratowanego, utrzymujemy go na powierzchni wody, wykorzystując łódź jako oparcie. Należy pamiętać, iż metoda ratowania bezpośrednio z wody potrafi być bardzo niebezpieczna, szczególnie dla obywateli słabo pływających. Stosować ja należy w ostateczności, a ratownikiem powinna być osobistość najlepiej pływająca. Holowanie postaci, która w tym nie pomaga, bywa bardzo uciążliwe, dlatego dobrze jest, zanim zacznie się to robić, uciszyć ratowanego ( o ile bywa to stosowne ) oraz powiedzieć mu, jak zawiera się uchronić, aby nie utrudniał holowania. Powinien on położyć się płasko na powierzchni wody i w miarę możliwości pracując nogami pomagać holującemu. Do brzegu staramy się dojść jak najkrótszą drogą, wykorzystując wiatr, nurt, czy także pomoc drugich obywateli albo łodzi. 

Post a Comment

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>