Dodano przez admin dnia 5 maja 2016

podstawowe pojęcia z taktyki działań pożarniczych

pennsauken10Podstawowe pojęcia z taktyki funkcji bojowych 1. Teren płomieni – zakres na którym znajdują się palące się lokalu wewnętrzne, całe budowle, lasy, stogi, a także pozostałe obiekty lub materiały i oprócz tego budynki zagrożone bezpośrednio przez obowiązek dużej temperatury lecz także zagrożone pośrednio na skutek ogni lotnych. 1.1 Elementy terenu płomieni a) czoło (front) płomieni – bywa to linia ograniczająca teren pożaru od kierunku zasadniczego, w jakim ogień się rozszerza b) oś pożaru – linia prostopadła do frontu płomieni przechodząca przez teren płomieni, może być w zasadzie równoległa do kierunku wiatru c) tył pożaru – jest to linia ograniczająca teren płomieni od strony przeciwnej aniżeli zasadniczy kierunek jego rozszerzania się d) skrzydło prawe i lewe pożaru – są to boczne linie ograniczające teren pożaru.

Stojąc twarzą do frontu płomieni po prawej ręce może być prawe skrzydło pożaru a po lewej skrzydło lewe. 2. Teren kampanii – zakres obejmujący teren płomieni a także tereny połączone z prowadzeniem akcji przeciwpożarowej, jakże np.: miejsca pracy wodne położone poza granicami obszaru pożaru. 2.1 Teren płomieni dzieli się na a) pozycja wodna – bywa to teren na jakim rozlokowane są punkty czerpania wody za po mocą autopompy, motopompy albo hydrantu b) pozycja wężowa – potrafi być to teren przez jaki przebiega linia wężowa ułożona pomiędzy stanowiskiem wodnym a rozdzielaczem. Rozdzielacz znajduje się również na pozycji wężowej. c) pozycja ogniowa – jest to teren położony od miejsca ustawienia rozdzielacza do obszaru płomieni. Na tym rejonie rozwinięte są linie gaśnicze a także znajdują się stanowiska gaśnicze. 

Post a Comment

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>