Dodano przez admin dnia 18 marca 2017

instalacje gaśnicze w samolotach

lag6_0Instalacje gaśnicze w samolotach Pomimo istnienia udoskonaleń konstrukcyjnych zdolność powstania płomieni na samolocie istniej nieprzerwanie . Z tegoż względu samoloty powinni być wyposażone w odpowiednie środki gaśnicze. Jednakże należy pamiętać, że tylko wtenczas możemy oczekiwać na ugaszenie powstałego pożaru jeżeli stanie się on w porę zauważony. Toteż także na nowoczesnych samolotach stosowane są wykrywacze ognia w formie rozgałęzionego systemu sygnalizacyjnego, który o jakimkolwiek niebezpieczeństwie pożaru alarmuje załogę. Spotyka się przyrządy sygnalizacyjne różnych konstrukcji, począwszy od takich, gdzie w wypadku pożaru przepala się łatwopalna nic albo łatwopalne stopy, przez urządzenia działające na zasadzie termopary, aż po rozwiązania oparte na funkcjonowaniu komórek fotoelektrycznych.

Z urządzeń gaśniczych stosuje się w samolotach niewielkich gaśnice, zaś w samolotach dużych i również nowoczesnych rozwiązaniach – stałe przyrządy gaśnicze . Przyrządy gaśnicze z zasady stosuje się na dwutlenek węgla lub związki halonowe . Obowiązek gaśnicze polega na szybkim ochładzaniu płonącego obiektu i zarazem wytworzeniu przestrzeni gazowej nie dopuszczającej dopływu tlenu. Z chwilą zauważenia pożaru [ otrzymania meldunku od załogi ] – kierownik lotów potrafi być obowiązany podać polecenie załodze samolotu – włączenia pokładowej instalacji przeciwpożarowej a także ewentualnego opuszczenia samolotu .

Post a Comment

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>